W przeciągu ostatnich kilku lat bardzo dużą popularność zyskał materiał, jakim jest mikrowłókno, nazywane również mikrofazą, a jeszcze częściej mikrofibrą. Produkuje się z niego bardzo wiele tekstyliów przeznaczonych do szeroko pojętego użytku domowego. Pośród nich nie brakuje oczywiście bielizny sypialnianej. Komplety poszew na poduchy i kołdry prawdopodobnie należą do równie chętnie wybieranych, co te, z kory, dżerseju czy flaneli. Czym różni się pościel z mikrofibry od wymienionych? Co to jest mikrowłókno? Wyjaśniamy, czym jest mikrowłókno, co to za materiał, a także podajemy, jakie cechy przyczyniają się do tego, że warto rozważyć zakup takiej pościeli.
Mikrowłókno – co to za materiał?
Jak już zostało wspomniane mikrowłókno to nic innego, jak popularna mikrofibra, z której produkuje się wiele tekstyliów do domu, nie tylko bieliznę pościelową. Mimo to, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co to jest mikrowłókno. Dlatego spieszymy z wyjaśnieniem! Otóż, pierwszą kwestią, o jakiej należy tu wspomnieć, by rozróżnić tę tkaninę od wszystkich pozostałych, a więc i wyjaśnić czym jest mikrowłókno, co to za materiał jest gęstość wykorzystanych włókien. Chodzi o to, że w przeciwieństwie do kory, dżerseju, flaneli, a nawet satyny bawełnianej, mikrofibra to splot włókien o niespotykanej dotychczas, niezwykle niskiej gęstości liniowej. Wynosi ona mniej niż 1 denier, co sprawia, że mikrowłókno jest około 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mikrofaza to mieszanka włókien syntetycznych – poliestrowych i poliamidowych.
Co to jest mikrowłókno i jakie zalety posiada?
Skoro już wyjaśniamy sobie co to jest mikrowłókno, dla pełnego obrazu tego popularnego materiału pościelowego, powinniśmy jeszcze wspomnieć o jego cechach szczególnych. To dzięki nim, mimo, że syntetyczne, poszwy z mikrofibry spełniają oczekiwania naprawdę wielu konsumentów. Podstawową właściwością jest miękkość i sprężystość przy, co istotne, braku konieczności prasowania tkaniny. Dużą zaletą mikrofazy jest też możliwość prania wykonanych z niej tekstyliów w wysokich temperaturach, które nie tylko skutecznie usuwają plamy, ale i zabijają bakterie, roztocza, grzyby. Ciasny splot zapobiega z kolei osiadaniu na powierzchni materiału kurzu. Wreszcie, nie sposób nie zwrócić uwagi na – z reguły – niską cenę kompletów pościeli z tej tkaniny.