Jednym z najważniejszych, lecz niestety wciąż niedocenianych i co gorsze zaniedbywanych aspektów naszego życia jest sen. Tymczasem to sen w dużej mierze warunkuje nasze samopoczucie, kondycje, zdrowie, wydajność i efektywność. Kiedy zapadamy w sen, w naszym organizmie zachodzą ważne procesy, m.in. regeneracja komórek. Niestety, część z nas boryka się z dużymi problemami dotyczącymi snu właśnie. Nie tylko śpimy za mało, ale też nie zapadamy w głęboki sen, a nawet cierpimy na bezsenność. W związku z tym tak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej higieny snu, która być może pozwoli nam raz na zawsze uporać się z niewysypianiem się. Czym jest higiena snu i wypoczynku? Na czym polega? Jakie są zasady higieny snu?

Higiena snu i wypoczynku

Ostatnimi czasy coraz więcej słyszy się na temat higieny snu i wypoczynku, szczególnie w kontekście zmiany trybu życia na zdrowy, roli snu w życiu człowieka, problemów z bezsennością i niedosypianiem. Jednak czym tak właściwie jest higiena snu? Co oznacza ten zwrot? Co rozumieć pod pojęciem higieny snu? Czy to ma coś wspólnego z samym łóżkiem i pościelą – jej regularnym wymienianiem i praniem? Na czym polega higiena snu i co to są zasady higieny snu?

Na czym polega higiena snu?

Czym jest i na czym polega higiena snu? Otóż higiena snu to zbiór zasad – zasad higieny snu, których przestrzeganie ma na celu ogólną poprawę jakości snu i wydłużenie czasu jego trwania poprzez zmianę przyzwyczajeń, zachowania i warunków środowiskowych. Jakie są zasady higieny snu? Co pośród nich wymieniamy? Co robić, aby się wysypiać?

Zasady higieny snu

Co ciekawe, higiena snu obejmuje nie tylko to, co podczas snu, lecz ogólnie nasz tryb życia. To, jak funkcjonujemy na co dzień w czasie dnia ma przecież ogromny wpływ na jakość odpoczynku. W związku z tym, zasady higieny snu obejmują: uregulowany tryb życia, czas spędzany w łóżku, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, dietę, używki, ekspozycję na światło, temperaturę ciała i pomieszczenia, w którym śpimy, dostęp do świeżego powietrza, a także sposoby wyciszania się przed snem. I tak też, chcąc poprawić swoją higienę snu, a co za tym idzie jakość snu powinniśmy przyzwyczaić swój organizm do zasypiania i budzenia o zbliżonych godzinach. Istotne też, abyśmy nie poświęcali czasu w łóżku na inne czynności niż sen, tj. nie oglądali w łóżku telewizji, nie jedli, nie pracowali na komputerze. Chodzi o to, by dać organizmowi jasny sygnał, że łóżko jest zarezerwowane dla snu. Poza tym, przed snem nie powinniśmy się objadać, a w szczególności zrezygnować z gorących, bardzo pikantnych i słodkich potraw. Do dobrego snu przyczynia się również regularne przebywanie na świeżym powietrzu, wietrzenie sypialni, temperatura między 18 a 22oC. W końcu ważne, by na około 3 godziny (minimum godzinę) przed pójściem spać, unikać korzystania ze smartfonów, tabletów, ekranów komputerów emitujących niebieskie światło, a także zrezygnować z picia alkoholu i napojów zawierających oraz palenia papierosów. Warto natomiast zadbać o wyciszenie, relaks, któremu może pomóc np. spokojna muzyka, medytacja, aromaterapia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]