Kiedy myślimy o higienie w sypialni, skupiamy się głównie na praniu prześcieradeł oraz pościeli, czyli poszew, którymi oblekamy poduchy i kołdry. Wiemy, że pościel powinno się zmieniać i prać dość często, najlepiej co tydzień, maksymalnie co 2-3 tygodnie, w wysokiej temperaturze ( jeśli to możliwe 60 stopni Celsjusza). I rzeczywiście staramy się przestrzegać tych zasad. Tymczasem wielu z nas zupełnie pomija kwestię pielęgnacji samych poduch i kołder, a nawet jeśli wyrażamy chęć ich wyczyszczenia zupełnie nie mamy pomysłu jak to robić. Jak prać pierze i czy w ogóle jest to możliwe? Dlaczego pielęgnacja puchowych poduch i kołder jest ważna? Podpowiadamy jak prać pościel z pierza!

Dlaczego zaleca się pranie poduszek z pierza i kołder?

Zanim wyjaśnimy sobie jak prać pierze, oczywiście samodzielnie w domu, odpowiedzmy sobie na pytanie o to, dlaczego w ogóle należy przeprowadzać pranie poduszek z pierza i kołder. Otóż pranie przedłuża czas przydatności tego rodzaju produktów. Pierze, którym wypełnione są poduchy i kołdry ma to do siebie, że po pewnym czasie zbija się, przez co pościel wydaje się cieńsza, zużyta. W trakcie prania wsad porusza się, rozbija, dzięki czemu poduchy i kołdry ponownie stają się puszyste, miękkie i grube. Stąd zaleca się pranie poduszek z pierza oraz kołder raz-dwa razy do roku. A zatem, jak prać pościel z pierza?

Jak prać pościel z pierza?

Ustaliliśmy już dlaczego zaleca się regularne pranie poduszek z pierza i kołder. Najwyższa zatem pora wyjaśnić jak prać pierze. Czy da się to zrobić w domu? Czy puchową pościel trzeba prać ręcznie czy też można posłużyć się w tym celu pralką? Jak prać pościel z pierza? Jak zwykle warto stosować się do zaleceń producenta. W większości przypadków pierze można prać w pralce automatycznej, oczywiście pod warunkiem, że posiadamy wystarczająco duży model. Niezwykle też ważne, jakiego detergentu użyjemy. Do prania pościeli z naturalnym wypełnieniem konieczny jest detergent niezawierający enzymu. Jeśli chodzi o temperaturę prania i proces wirowania, pralkę należy ustawić na 60°C i najmniejszą liczbę obrotów wirowania. Jeśli posiadamy suszarkę bębnową, śmiało możemy wysuszyć w niej nasze poduchy i kołdry, jeżeli nie – wystarczy wystawić je na balkon/taras. Raz na jakiś czas powinno się dobrze wstrząsnąć poduchami i kołdrami – w ten sposób zapobiegniemy zbijaniu się wsadu w jednym miejscu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]