W dzisiejszych czasach właściwie wszyscy jesteśmy zabiegani, dużo pracujemy, mamy wiele obowiązków i rzadko kiedy okazję odpocząć. Wolne weekendy i urlop raz-dwa razy do roku to zdecydowanie za mało. Stąd też absolutnie kluczowy jest prawidłowy sen. Te kilka godzin w nocy musi nam wystarczyć, aby organizm mógł się zregenerować, abyśmy kolejnego dnia mieli wystarczająco dużo siły do działania. Tymczasem wiele czynników może nam w tym przeszkodzić. Często po przespaniu nawet całej nocy rano budzimy się wciąż zmęczeni, niewyspani, a przez to w złym nastroju. Warto więc zastanowić się jak spać, żeby się wyspać. Co możemy zrobić, aby dobrze spać? Co jest potrzebne, aby sen był zdrowy? Jakie znaczenie ma ilość i pora snu? Ile trzeba spać, żeby się wyspać? Radzimy, jak poprawnie spać!

Co jest potrzebne, aby sen był zdrowy?

Wiele osób, którym rano ciężko podnieść się z łóżka i właściwie od początku dnia czują, że nie są na tyle wypoczęci, by dobrze się czuć i być wydajnymi, zastanawia się jak spać, żeby się wyspać. Czy jest jakaś rada na zły sen? Otóż warto zacząć od podstaw i przeanalizować właściwie co jest potrzebne, aby sen był zdrowy. Niewątpliwie ogromne znaczenie ma samo łóżko (również to, gdzie jest ustawione), materac, a także poduchy, kołdra i pościel. Właściwe zlokalizowanie łóżka względem okien, drzwi i ścian, prawidłowy jego rozmiar, odpowiednio miękki czy też twardy materac, optymalna dla nas wielkość i wysokość poduszki i kołdry, wreszcie oddychający, miły w dotyku materiał wykonania zarówno poduchy i kołdry, jak również pościeli – wszystko to pozytywnie wpływa na jakość snu. Oczywiście bardzo ważna jest też ilość i pora snu, pozycja, w jakiej śpimy, a także to, co robimy na kilka godzin przed snem. Ile trzeba spać, żeby się wyspać i jak poprawnie spać?

Ile trzeba spać, żeby się wyspać?

Jak spać, żeby się wyspać? Na prawidłowy sen składa się co najmniej kilka czynników. Na pewno istotna jest długość snu. Zatem ile trzeba spać, żeby się wyspać? Wielu naukowców i ekspertów jest zdania, że najlepiej spać 8 godzin, od 22:00 do 6:00. Jeszcze inni uważają, że długość snu powinna być wielokrotnością 1,5 godziny np. 4,5 h, 6 h czy 7,5 h. Czas przeznaczony na sen wydaje się jednak bardzo indywidualną sprawą, w związku z czym, trudno konkretnie określić ile trzeba spać, żeby się wyspać. Na pewno warto codziennie chodzić spać i wstawać mniej więcej o tej samej porze. Co poza tym? Jak poprawnie spać?

Jak poprawnie spać?

Próbując ustalić, jak spać, żeby się wyspać, niewątpliwie trzeba się zastanowić ile trzeba spać, żeby się wyspać, ale też jak poprawnie spać – w jakiej pozycji, otoczeniu. Pozycja snu ma bowiem bardzo duży wpływ na trawienie, ewentualne zgagi czy też chrapanie. Choć wiele osób uwielbia spać na brzuchu/boku, zdecydowanie najzdrowsze jest spanie na plecach. Niemniej, dobrą pozycją jest też spanie na lewym boku – wówczas nasze serce dobrze pompuje krew, a trawienie odbywa się prawidłowo. Spanie na lewym boku ułatwia też drenaż limfatyczny. Pamiętajmy przy tym, aby zawsze spać w porządnie wywietrzonym pokoju i nie najadać się bezpośrednio przed snem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]