O ile nowe komplety pościeli kupujemy dość często, ponieważ co pewien czas, nawet te najwyższej jakości się zużywają, ale też dlatego, że lubimy zmieniać wystrój sypialni, o tyle raz kupiona kołdra pozostaje z nami na długie lata. Pod tą samą kołdrą śpimy zresztą bez przerwy, ewentualnie na zmianę z drugą (w zależności od grubości i pory roku), podczas, gdy pościele systematycznie zmieniamy średnio co dwa tygodnie i pierzemy. Wobec tego, do zakupu nowej kołdry zwykle podchodzimy z rozwagą, ostrożnie, długo zastanawiając się jaka kołdra jest najlepsza. Postępujemy tak nie tylko dlatego, że chcemy, by z powodzeniem służyła nam wiele lat, ale też dlatego, że swoje kosztuje. Stąd nie ma sensu podejmować decyzji zbyt pochopnie, warto sprawdzić jaki mamy wybór, przeanalizować za i przeciw i dopiero wówczas zdecydować, która spośród dostępnych na rynku kołder – naturalna czy syntetyczna (jeśli naturalna – jaka, a jeśli syntetyczna – jaka?) jest dla nas najlepszą kołdrą do spania.

Najlepsza kołdra do spania – czyli jaka?

Niestety, nie ma jednej, słusznej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaka kołdra jest najlepsza. Jako, że każdy z nas jest inny, ma różne preferencje, które to wynikają z rozmaitych czynników, dla poszczególnych ludzi, najlepszą kołdra do spania będzie odmienny model, czy to kołdra naturalna, czy syntetyczna. Należy więc uznać, że najlepsza kołdra do spania to kołdra, która zapewnia nam należyty komfort, maksymalną wygodę, spokojny sen. Wiele zależy więc od tego, czy jesteśmy ciepłolubni, czy nie lubimy się przegrzewać w nocy, czy zwykle marzniemy czy pocimy się, czy jesteśmy alergikami, czy lubimy czuć na sobie ciężar kołdry, czy wprost przeciwnie – uwielbiamy lekkie jak piórko tekstylia, wreszcie czy jesteśmy zwolennikami tradycyjnych, naturalnych produktów, czy wolimy syntetyki.

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „Jaka kołdra jest najlepsza?”, a konkretniej – najlepsza dla nas, z pewnością warto zastanowić się czy bardziej odpowiada nam kołdra naturalna, czy syntetyczna. Kołdra naturalna może być wykonana z pierza, puchu lub mieszanki pierza i puchu. W tym przypadku za najlepszą kołdra do spania większość ludzi uznaje kołdry puchowe (z puchu gęsi lub kaczki). I rzeczywiście tego typu produkty wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne, dobrze absorbują wilgoć i dostosowują się do temperatury ciała, dzięki czemu świetnie sprawdzają się o każdej porze roku. Przy tym wszystkim są dość lekkie. Kołdry z puchu nadają się też dla alergików, a ich czyszczenie polega na regularnym trzepaniu i wietrzeniu na mrozie, natomiast co 2-3 lata trzeba je prać w pralni. Z kolei jaka kołdra jest najlepsza i dlaczego (przynajmniej powszechnie) się ją za taką uznaje w kategorii kołder syntetycznych? Do wyboru mamy dwa rodzaje syntetycznych kołder – poliestrowe i silikonowe. Bezsprzecznie lepszą, bo wyróżniająco się wyższą jakością kołdrą jest w tym przypadku lekka, odporna na odkształcenia, odporna na kurz i bakterie kołdra z wypełnieniem silikonowym, którą bez problemu można prać w pralce. Wobec tego, pozostaje nam zdecydować czy wolimy kołdrę naturalną, czy syntetyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]