Znalezienie idealnej pościeli nie powinno być dzisiaj żadnym wyzwaniem – w sklepach stacjonarnych i internetowych znaleźć można pościele wykonane zarówno z tkanin bawełnianych, lnianych czy syntetycznych o różnorodnych rozmiarach. Wiele osób zastanawia się jednak jakie są wymiary pościeli i jaki model pościeli wybrać do swojej sypialni. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik!

Wymiary pościele – jakie rozróżniamy?

Kupując pościel nierzadko zastanawiamy się: jakie są wymiary pościeli? Czy pościel, którą kupuję będzie idealna do mojej kołdry i poduszki? Sprawa jest jednak łatwiejsza niż nam się wydaje. Obecnie topowi producenci pościeli proponują nam wszystkie klasyczne rozmiary, zgodne z wymiarami większości produkowanych kompletów kołder i poduszek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wśród najczęściej wybieranych wymiary pościeli wymienia się pościele 120×200, 140×200, 160×200 i oczywiście 180×200. Oczywiście nie ma problemu ze znalezieniem rozmiarów pośrednich – możliwe jest także zlecenie ich wykonania, jednak tu musimy liczyć się ze znacznie większymi kosztami produkcji.

Pościele do codziennego użytku – co wybrać?

Poza pytaniem: jakie są wymiary pościeli również zastanowić się jaka tkanina okaże się najlepsza dla nas i naszych bliskich – wybór na polskim rynku jest naprawdę szeroki. Najczęściej wybierane tkaniny to pościele bawełniane lub poliestrowe z domieszką włókien bawełnianych. Ich cena pozostaje w doskonałym stosunku do jakości, dodatkowo obie opcje odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia. Zarówno pościele bawełniane, jak i syntetyczne możemy prac w środkach chemicznych bez obawy przed zniszczeniem tkaniny czy koloru. W przypadku wymiary pościeli bawełnianej mamy bardzo szeroki wybór: pościel flanelowa, satynowa, kora, adamaszek, batyst.

Pościele lniane i wełniane

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pościele wykonane z lnu oraz bawełny. Te naturalne tkaniny odznaczają się wysokim stopniem przepuszczalności powietrza. W przypadku wymiary pościeli lnianej zalecana jest ona dla alergików – nie przyciąga kurzu, nie gromadzą się w niej roztocza. Pościel wełniana kojarzona jest przede wszystkim z opcją na zimę – faktem jest, że doskonale izoluje przed zimnem, jest więc zalecana osobom z problemami reumatycznymi. Wśród najbardziej poszukiwanych pościeli bawełnianych wymienia się pościele kaszmirowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]