Wybór konkretnej pościeli do naszej sypialni nie powinien być przypadkowy – od jakości materiału zależeć będzie nie tylko nasz komfort, ale i spokojny i zdrowy sen. Nie bez znaczenia jest trwałość materiałów oraz cena produktu. Co wybrać: pościel poliester czy bawełna? Jakie są między nimi różnice?

Idealna pościel…, czyli jaka?

Jaka jest idealna pościel w oczach użytkowników? Przede wszystkim przyjemna w dotyku – musi delikatnie otulać ciało, dawać poczucie wygody i komfortu cieplnego. Istotne jest również to, aby była trwała – tkanina powinna być wykonana z mocnych włókien, odpornych na ścieranie czy wnikanie brudu. Idealna pościel to także produkt, który nie sprawia problemów zarówno podczas prania, jak i prasowania. Ważnym aspektem jest kolor – ten w przypadku idealnej pościeli nie spiera się i utrzymuje żywe barwy przez długi czas. Jaka pościel poliester czy bawełna spełni te oczekiwania?

Pościel poliester czy bawełna?

Pościel z poliestru

Poliester to tkanina syntetyczna, wysoce odporna na uszkodzenia, ścieranie, wnikanie brudu, działanie środków chemicznych. Jej zastosowanie jako tkaniny do tworzenia pościeli jest coraz powszechniejsze. Najpopularniejsze obecnie są pościele z tkanin mieszanych, zawierających poliester i włókna bawełniane. Pościel z poliestru tego typu zachowuje najlepsze cechy obu tkanin. Przede wszystkim odznacza się wysoką odpornością na niszczenie – włókna poliestrowe są grube, przez co możemy mieć pewność, że pościel taka posłuży nam dłuższy czas. Dodatkowo włókna poliestrowe są znacznie przyjemniejsze w dotyku niż szorstka bawełna. Zastosowanie włókien bawełnianych sprawia, że tkanina oddycha – to niezwykle ważne, szczególnie w przypadku pościeli dedykowanej najmłodszym. Pościel z poliestru odznacza się także atrakcyjnymi cenami – to jeden z głównych powodów jej dużej popularności.

Pościel bawełniana

Bawełna jest włóknem znanym od bardzo dawna, a jej zastosowanie jest niezwykle szerokie. Pościel bawełniana jest niezwykle popularna – wynika to przede wszystkim z trwałości tkaniny, jak i atrakcyjnych cen. Główną zaleta tkanin bawełnianych jest olbrzymia przepuszczalność powietrza – dzięki temu skóra nie poci się, jest odpowiednio wentylowana. Wadą pościeli bawełnianej jest większa podatność na gniecenie – na szczęście jej prasowanie nie zajmie nam wiele czasu. Bawełna jest włóknem niezwykle funkcjonalnym – wśród pościeli wykonywanych z bawełny wymienia się przede wszystkim flanelę, satynę, perkal, korę, batyst.

Pościel poliester czy bawełna?

Co wybrać?

Szukając odpowiedzi na pytanie: czy wybrać pościel poliester czy bawełna przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania i potrzeby. Szukając tkanin trwałych i niedrogich powinniśmy celować we włókna mieszane. Jeśli zależy nam jednak na tkaninach naturalnych – zdecydowanie lepszym wyborem będzie klasyczna bawełna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]