W dzisiejszych czasach wielu z nas cierpi na brak czasu. Chyba wszyscy odnosimy wrażenie, że doba jest za krótka i najchętniej w jakiś magiczny sposób byśmy ją wydłużyli. Dom, praca/szkoła, dzieci, zobowiązania wobec rodziny i przyjaciół, dodatkowe zajęcia… a przecież chciałoby się jeszcze znaleźć czas dla siebie, na przyjemności, pasje. Efekt bardzo często jest podobny – brakuje nam czasu na sen, podczas gdy odpowiednia ilość snu na dobę jest kluczowa nie tylko dla dobrego samopoczucia i komfortu, tak fizycznego, jak i psychicznego, ale też zdrowia oraz wydajności. Wobec tego, najwyższa pora dowiedzieć się, ile człowiek potrzebuje snu do prawidłowego funkcjonowania. Ile godzin powinien spać człowiek dorosły, nastolatek, dziecko i kiedy mówimy o dobrym śnie?
Ilość snu na dobę
Ilość snu na dobę to jeden z podstawowych czynników decydujących o tym, na ile czujemy się wyspani w ciągu dnia, czy nie brakuje nam siły i energii do działania, a nawet jaki mamy humor. Odpowiednia ilość snu na dobę umożliwia bowiem organizmowi regenerację. Właśnie w czasie snu w naszym ciele zachodzi wiele, istotnych procesów, dzięki którym wszystkie narządy, tkanki, komórki mogą prawidłowo funkcjonować. Co istotne, to, ile człowiek potrzebuje snu w dużej mierze jest uzależnione od wieku. Ile godzin powinien spać człowiek dorosły, nastolatek, dziecko, a także niemowlę i senior? Co jeszcze poza ilością snu na dobę warunkuje dobry sen?
Ile godzin powinien spać człowiek?
To, ile godzin powinien spać człowiek przede wszystkim wynika z jego wieku. Prawidłowa ilość snu na dobę jest różna np. dla małych dzieci i ludzi dorosłych. Fundacja specjalizująca się w badaniach snu – National Sleep Foundation podaje, co następują: noworodki do 3 miesiąca życia potrzebują od 14 do 17 godzin snu na dobę, niemowlęta od 4 do 11 miesiąca – 12-15 h, dzieci między 1 a 2 rokiem życia – 11-14 h, od 3 do 5 lat – 10-13 h, natomiast od 6 do 13 lat – 9-11 h, nastolatkowie od 14 do 17 lat – 8-10 h, młodzież od 18 do 25 lat – 7- 9h, dorośli od 26 do 60 lat – również 7-9, z kolei seniorzy po 65 roku życia już tylko 7-8 h godzin snu na dobę. Ilość snu na dobę choć ogromnie ważna, nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jakość snu. Co jeszcze decyduje o dobrym śnie?
Dobry sen
Odpowiednia ilość snu na dobę to jeden z kluczowych elementów składających się na dobry sen, przy czym to, ile człowiek potrzebuje snu w dużym stopniu wynika z jego wieku. Okazuje się jednak, że nie tylko to, ile śpimy, ale również kiedy śpimy ma wpływ na stopień regeneracji organizmu, a co za tym idzie nasze samopoczucie i ilość energii po wypoczynku. Zdecydowanie najlepiej jest spać w ciągu nocy, gdy na zewnątrz jest ciemno, a życie społeczne zatrzymuje się. W ciągu dnia rozprasza nas zbyt wiele bodźców, przez co sen jest płytki.