Niezależnie od tego, jakich produktów aktualnie poszukujemy do swojego mieszkania, możemy być pewni, że współcześni producenci oferują ogrom różnorodnych modeli. Nie inaczej jest w kwestii wyposażenia sypialni i pokojów dziecięcych. Meble, dekoracyjne dodatki, pościele, poduchy, kołdry – wybór jest naprawdę imponujący, ale też przez to wcale niełatwy. Co więcej, na rynku regularnie przybywa coraz to nowych przedmiotów i różnych ich rodzajów. Planując zakup kołdry, poduchy i kilku kompletów pościeli dla swojego ukochanego dziecka, rodzice mają twardy orzech do zgryzienia. Jaką kołdrę wybrać? Czym różnią się poszczególne i która spośród oferowanych współcześnie jest najlepsza? Co to jest kołdra obciążeniowa i czemu właściwie służą kołdry obciążeniowe dla dzieci? Kiedy rzeczywiście warto zainwestować w kołdrę obciążeniową (sensoryczną) i jak stosować kołdrę obciążeniową?

Kołdra obciążeniowa (sensoryczna)

Nawet jeśli kupna kołdry obciążeniowej dla dziecka nie zalecił nam lekarz lub nie polecił ktoś ze znajomych, prędzej czy później przy okazji poszukiwań kołdry dla swoich pociech natkniemy się na taki produkt. Co to jest kołdra obciążeniowa? Otóż jest to rodzaj specjalistycznej kołdry uznawanej za akcesorium o właściwościach terapeutycznych. Nazywana inaczej sensoryczną, kołdra taka może być używana nie tylko w nocy, ale też w ciągu dnia. Jak przekonało się już wielu rodziców oraz ich pociechy, przynosi ona bardzo dobre efekty, głównie w przypadku dzieci z zaburzeniami psychofizycznymi (m.in. ADHD, spektrum Autyzmu, zespół Aspergera, zespół Downa), a także przy niektórych chorobach genetycznych. Niesamowicie ważne jest jednak dopasowanie odpowiedniego rozmiaru i wagi kołdry obciążeniowej (sensorycznej) do wzrostu i wagi malca. W związku z tym najlepiej zlecić jej uszycie na indywidualne zamówienie. Jednak, jak działają kołdry obciążeniowe dla dzieci i jak stosować kołdrę obciążeniową?

Jak działają kołdry obciążeniowe dla dzieci?

Kołdra obciążeniowa (sensoryczna) to kołdra terapeutyczna, coraz częściej polecana przez specjalistów głównie dzieciom z zaburzeniami psychofizycznymi i rzadkimi chorobami genetycznymi. Jednak, aby zrozumieć co to jest kołdra obciążeniowa i dlaczego warto ją stosować (oczywiście w określonych przypadkach), trzeba wiedzieć jak działa taki produkt. Otóż, kołdry obciążeniowe dla dzieci są cięższe niż tradycyjne, w związku z czym wywierają delikatny nacisk na ciało (stąd ich nazwa). W ten sposób stymulują układ proprioceptywny, którego receptory znajdują się w mięśniach i ścięgnach. Układ ten jest odpowiedzialny za czucie głębokie, a więc zmysł orientacji ułożenia własnego ciała. Nie dość, że stymulowanie tych receptorów poprzez kołdrę obciążeniową (sensoryczną) sprawia, że dziecko ma większą świadomość swojego ciała, to jeszcze rozluźnia, uspokaja, niweluje uczucie lęku, a także pozytywnie wpływa na koncentrację. Natomiast, jak stosować kołdrę obciążeniową?

Jak stosować kołdrę obciążeniową?

Co to jest kołdra obciążeniowa i na jakiej zasadzie działa, a także jakie efekty przynosi – to już wiemy. Należy jednak pamiętać, że kołdra obciążeniowa dla dzieci absolutnie nie może być używana dowolnie. Jej zakup, tak samo jak innych produktów terapeutycznych, zawsze powinno się konsultować ze specjalistą i z nim również ustalać jak stosować kołdrę obciążeniową, by czerpać jak najwięcej korzyści z jej prozdrowotnych właściwości. Jak już zostało wspomniane, bardzo ważne, by rozmiar i waga kołdry obciążeniowej (sensorycznej) były dostosowane do wzrostu i wagi dziecka. Poza tym, nakrywając taką kołdrą swoją pociechę należy każdorazowo upewniać się, czy nie krępuje ona ruchów i czy nie zakrywa szyi dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]