Rodzice dzieci z zaburzeniami psychofizycznymi oraz schorzeniami genetycznymi wciąż próbują i poszukują nowych metod radzenia sobie z chorobą. Łagodzenie typowych objawów oraz skutków jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucie ich pociech. Producenci akcesoriów o właściwościach terapeutycznych co jakiś czas wypuszczają na rynek innowacyjne produkty, które rzeczywiście przynoszą tak bardzo pożądane efekty. Jednym z takich gadżetów niewątpliwie jest kołdra obciążeniowa. Co to jest i jak wybrać kołdrę obciążeniową? Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Jakie parametry są kluczowe w przypadku kołdry obciążeniowej? Jaka waga i jaki rozmiar są optymalne? Radzimy jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka!

Kołdra obciążeniowa – co to jest?

Zanim wyjaśnimy jak wybrać kołdrę obciążeniową, a więc czym się kierować przy zakupie, warto przytoczyć najważniejsze informacje odnośnie kołdry obciążeniowej – co to jest i czemu służy. Otóż jest to specjalistyczny produkt o właściwościach terapeutycznych. Spanie w nocy i odpoczywanie w ciągu dnia pod kołdrą obciążeniową (inaczej sensoryczną) jest zalecane zwłaszcza dzieciom z zaburzeniami psychofizycznymi, np. spektrum autyzmu, zespół Aspergera, zespół Downa, ADHD oraz dzieciom z niektórymi rzadkimi chorobami genetycznymi. Jak sama nazwa wskazuje, takie kołdry są cięższe niż te tradycyjne, dzięki czemu wywierają delikatny nacisk na ciało, co sprzyja koncentracji i pobudzaniu czucia głębokiego (zmysł orientacji ułożenia własnego ciała), a także uspokaja i pozwala pozbyć się lęku. Kluczowe jest jednak dopasowanie odpowiedniego modelu. Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Jaka jest zależność pomiędzy wagą i wzrostem dziecka a kołdrą obciążeniową? Jaką wagę i jaki rozmiar powinna mieć taka kołdra?

Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka?

Wielu rodziców, którzy postanowili zainwestować w kołdrę sensoryczną z myślą o zdrowiu i samopoczuciu swojej pociechy, zastanawia się jak wybrać kołdrą obciążeniową. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego akcesorium o właściwościach terapeutycznych? Przede wszystkim, takie produkty muszą być oryginalne, pochodzić od cieszącego się reputacją producenta, posiadać odpowiednie atesty, być rekomendowane przez lekarzy i terapeutów. To wiąże się oczywiście z wysoką jakością. Poza tym, ogromnie ważne (o ile nie najważniejsze) jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru i wagi kołdry do wzrostu i wagi dziecka. Zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest konsultacja z terapeutą i zakup dokładnie takiej kołdry, jaką ten zalecił. Niemniej, warto mieć ogólne pojęcie odnośnie tego, jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka, jaki rozmiar kołdry obciążeniowej, jaka waga są optymalne.

Kołdra obciążeniowa – jaka waga i jaki rozmiar są optymalne?

Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka? Jaki w stosunku do wzrostu dziecka powinien być rozmiar kołdry obciążeniowej? Jaka waga kołdry będzie odpowiednia do wagi malca? Zdecydowanie warto w tej kwestii doradzić się terapeuty prowadzącego terapię naszej pociechy. Na ogół specjaliści doradzą zakup kołdry o około 20-30 cm dłuższej niż wzrost oraz o obciążeniu na poziomie około 10-15% wagi dziecka. Co prawda na rynku dostępne są gotowe modele, niemniej, jeśli zależy nam na wysokiej jakości produkcie oraz możliwie najwyższej jego skuteczności, bez wahania powinniśmy zamówić uszycie kołdry dla córki/syna na zamówienie indywidualne. Oczywiście z czasem, gdy dziecko urośnie i o ile terapeuta nie zmieni metody leczenia, kołderkę trzeba będzie wymienić na nową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]