Mając na uwadze higienę, zdrowie i samopoczucie, w większości dokładamy wszelkich starań, by w naszych mieszkaniach i domach, w tym w sypialniach zawsze panował porządek. Regularne odkurzanie, wycieranie kurzy, mycie podłóg i okien, a także pranie pościeli sprzyja komfortowemu wypoczynkowi oraz zdrowemu snowi. Niestety, wiele z nas zapomina o odpowiedniej dezynfekcji materaca, podczas gdy jest to równie istotne, co pozostałe prace porządkowe. Zatem, jak odświeżyć materac? Czy istnieją jakieś sprawdzone, skuteczne i łatwe sposoby? Czy pranie jest w tym przypadku wskazane i jeśli tak – jak wyprać materac? Wreszcie, na ile efektywne są domowe metody, takie, jak czyszczenie materaca sodą oczyszczoną?

Dezynfekcja materaca

Można by pomyśleć, że o ile dezynfekcja materaca, z którego na zmianę korzystają różne osoby (np. w hotelach, pensjonatach, szpitalach) jest konieczna, o tyle w domach prywatnych, gdzie każdy ma swoje łóżko to już lekka przesada. Nic bardziej mylnego! Musimy zdać sobie sprawę z tego, że materac, jeszcze bardziej niż pościel, kołdra czy poducha stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii, grzybów, wirusów, roztoczy itp. Zatem, jak odświeżyć materac? Otóż, pierwszym krokiem do poprawy jest wietrzenie materaca. Jako, że nasze ciała w nocy produkują pot, nie możemy dopuścić do tego, by wilgoć wnikała w głąb materaca. Zanim ładnie pościelimy łóżko, powinniśmy więc jeszcze przez jakiś czas, od kilkunastu minut do pół godziny pozostawić materac do odparowania. Poza tym, raz w miesiącu lub częściej do wietrzenia należy ściągać pokrowiec. Kolejnym krokiem w dezynfekcji materaca jest odkurzanie. Odkurzając materac raz na 2-3 miesiące pozbywamy się z jego powierzchni roztoczy oraz martwego naskórka. Natomiast, jak wyprać materac? Czy w ogóle możemy go potraktować wodą i środkiem piorącym? Czy czyszczenie materaca sodą oczyszczoną jest skuteczne?

Jak wyprać materac?

Bez wątpienia dezynfekcja materaca jest niezbędnym zabiegiem, który powinniśmy przeprowadzać regularnie chcąc cieszyć się dobrym snem, zdrowiem i samopoczuciem. Biorąc pod uwagę gabaryty materacy – ich rozmiary i wagę, niestety nie jest to łatwe, lecz nie niemożliwe. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które ułatwiają czyszczenie powierzchni, na których śpimy. Jak wyprać materac, gdy zależy nam na dokładnej, dogłębnej dezynfekcji materaca? Otóż, jeśli tylko mamy taką możliwość, warto wykorzystać w tym celu myjkę parową. Generowana przez urządzenie gorąca para powstająca z połączenia wody z delikatnym detergentem do czyszczenia tkanin obiciowych przenika w głąb materaca usuwając wszelkie zalegające w nim bakterie, grzyby, roztocza itp. Co jednak, gdy myjki parowej nie mamy? Jak odświeżyć materac? Czy czyszczenie materaca sodą oczyszczoną to dobra alternatywa?

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Jak wyprać materac, gdy nie jesteśmy w posiadaniu profesjonalnego sprzętu w postaci myjki parowej generującej gorącą parę, która dociera w głąb materaca i pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń? Otóż, istnieją jeszcze tradycyjne, domowe sposoby dezynfekcji materaca. Jedną ze skuteczniejszych metod jest czyszczenie materaca sodą oczyszczoną. Jeśli zależy nam na wypraniu całego materaca powinniśmy zrobić to na sucho, czyli przy pomocy sitka równomiernie rozsypać biały proszek po całej jego powierzchni i zostawić na kilka godzin, np. na cały dzień lub na całą noc. Po tym czasie materac wystarczy już tylko odkurzyć. Z trudnymi do usunięcia plamami poradzi sobie natomiast soda oczyszczona wymieszana z wodą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]