Choć obecnie za najpopularniejsze w modzie wnętrzarskiej uznaje się style nowoczesny, skandynawski, loftowy, boho i vintage, wciąż nie brakuje miłośników estetyki typowej dla domów położonych w miasteczkach i wsiach na południu Francji. W tzw. stylu prowansalskim elegancja i przytulność wzajemnie się przenikają, czego efektem są gustowne, urządzone ze smakiem, a zarazem ciepłe, domowe wnętrza. W związku z tym, jeśli tylko takie cechy nas przekonują, na pewno nie pożałujemy aranżacji sypialni w stylu prowansalskim. W takim razie, jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim? Jakie kolory, wzory i materiały najlepiej oddają styl prowansalski w sypialni? Jakie meble i dodatki wybrać do prowansalskiej sypialni?

Styl prowansalski w sypialni

Stylu prowansalskiego w sypialni nie sposób pomylić z żadnym innym. Styl ten odzwierciedla małomiasteczkową, sielską atmosferę Południa Francji, którego mieszkańcy cenią sobie również ponadczasowy design. W aranżacjach sypialni w stylu prowansalskim dominuje jasna kolorystyka (biel, écru) uzupełniona o dodatki w delikatnym odcieniu zieleni oraz lawendowego fioletu. Jeśli chodzi o wzory są to głównie subtelne motywy kwiatowe. Na ich tle pojawia się wiele elementów drewnianych, zarówno w naturalnym kolorze drewna, jak i bielonych, z charakterystycznymi przetarciami (celowy efekt postarzenia). Na styl prowansalski w sypialni, zresztą podobnie, jak i w innych pokojach składają się również tekstylia, głównie bawełniane i lniane, a więc uszyte z materiałów naturalnych i przyjemnych w dotyku. Całość uzupełniają stylowe, unikatowe dekoracje, również ręcznie robione, będące wytworem rzemieślników i artystów. Wszystko to daje poczucie lekkości, świeżości, przestronności z nutką vintage w tle. Mając wszystko to na uwadze, jak urządzić sypialnię w styli prowansalskim? Jak zaaranżować ściany, podłogę, jakie meble i dodatki kupić do prowansalskiej sypialni?

Aranżacja sypialni w stylu prowansalskim – ściany i podłoga

Swoistą bazą dla aranżacji sypialni w stylu prowansalskim (zresztą, tak samo, jak i w każdym innym stylu) są ściany i podłoga. W tym przypadku ściany obowiązkowo powinny być w kolorze złamanej bieli lub écru, ewentualnie w bardzo jasnym, oliwkowym odcieniu. Na podłogach nie może natomiast zabraknąć drewna – desek w naturalnym odcieniu lub bielonych. Jeśli prowansalska sypialnia jest na piętrze ze skosami lub na poddaszu, jak najbardziej warto wzbogacić ją o drewniane belki pod sufitem (z odzysku lub celowo postarzone). Natomiast jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim? Jakie meble i dodatki najbardziej pasują do stylu prowansalskiego w sypialni?

Prowansalska sypialnia – meble i dodatki

Aranżacja sypialni w stylu prowansalskim to nie tylko jasna kolorystyka oraz stare drewno na podłogach i sufitach. W prowansalskiej sypialni równie ważne są meble oraz dodatki. Zatem jak urządzić sypialnię w stylu prowansalskim? Zacznijmy może od łóżka, które naturalnie jest w tym przypadku najważniejszym elementem wyposażenia. W stylu prowansalski w sypialni łóżko powinno być duże, z drewnianym, rzeźbionym zagłówkiem lub wysokim, z pionowo lub poziomo ułożonymi szczeblami. Na łóżku koniecznie musi się znaleźć kilka poduch, najlepiej w różnych rozmiarów i lekka, duża kołdra – koniecznie powleczona w jasne pościele 200×220 – zupełnie gładkie, lub w delikatny kwiatowy (np. lawendowy) wzór. Na to wystarczy już tylko niedbale narzucić pled lub koc. Po obu stronach łóżka warto ustawić szafki/stoliki nocne, również z drewna, na nich zaś lampy z gustownymi, np. lnianymi abażurami. Jeśli nie mamy w mieszkaniu/domu osobnej garderoby, w aranżacji sypialni w stylu prowansalskim musimy również uwzględnić dużą, solidną, drewnianą szafę. Jeżeli miejsca jest wystarczająco dużo, warto też poszukać w sklepach ze starociami stylowej komody i lustra lub toaletki. Wreszcie, w oknie powinniśmy zawiesić długie, sięgające podłogi firany i/lub zasłony – bawełniane bądź lniane – przepuszczające promienie słońca, a na ścianach zawiesić obrazy przedstawiające francuskie pejzaże lub szkice starej architektury – obowiązkowo w drewnianych lub mosiężnych ramach. Prócz tego warto pokusić się o różnego rodzaju fajansowe wazony i dzbanki, a w nich suszone kwiaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]