Sypialnia, w której centralne miejsce zwykle zajmuje duże łóżko to azyl każdego z nas. Szeroki, wygodny materac, a na nim świeża, pachnąca pościel to coś, na co czeka wielu przez cały dzień. Wobec tego, warto zadbać o to, aby poszwy na kołdry i poduchy oraz prześcieradło rzeczywiście zawsze były czyste. W przeciwnym razie zdecydowanie obniży się komfort naszego snu. Co gorsze, długo niezmieniana pościel będącą doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz komfort, ale i zdrowie. Stąd też istotne, by regularnie zmieniać i prać sypialnianą bieliznę. Co jednak zrobić, gdy roztocza na dobre rozgoszczą się w naszym łóżku? Jak pozbyć się roztoczy? Czy istnieje jakiś prosty, sprawdzony sposób na roztocza?
Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jak pozbyć się roztoczy, gdy te zagoszczą w naszej sypialni, powinniśmy wiedzieć dlaczego jest to tak ważne. Otóż roztocza, czyli mikroskopijne organizmy żywiące się przede wszystkim martwym naskórkiem, włosami i resztkami jedzenia to główni winowajcy nocnych duszności, kaszlu, kataru, zapalenia spojówek, ataków astmy, a także atopowego zapalenia skóry i innych chorób dermatologicznych. Stąd tak ważne, aby poznać sprawdzony sposób na roztocza, dzięki któremu zwalczymy je tak szybko, jak szybko pojawiają się one w naszych łóżkach. Wobec tego, jak pozbyć się roztoczy z pościeli? Najprostszym sposobem jest częste, regularne zmienianie i pranie brudnej pościeli. Najlepiej robić to w cotygodniowych odstępach. A jako, że roztocza giną w wysokich temperaturach, poszwy należy prać przynajmniej w 60 stopniach Celsjusza.
Sposób na roztocza
To, że roztocza giną w wysokich temperaturach prawdopodobnie jest wiedzą dość powszechną. Z tego też względu za dobrej klasy pościele uznaje się te, z naturalnych tkanin, które można prać w 60 stopniach Celsjusza. Wysoka temperatura to jednak nie jedyny sposób na roztocza. Istnieje jeszcze jedna, równie skuteczna metoda. Jak pozbyć się roztoczy z pościeli? Otóż w okresie jesienno-zimowym warto skorzystać z tego, że na zewnątrz panują chłód i mróz. Roztocza nie są bowiem w stanie przetrwać w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Wystarczy zatem kilka minut wietrzenia poduch i kołder na balkonie/tarasie, aby pozbyć się niechcianych alergenów.