Alergie zalicza się obecnie do najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W przeciągu ostatnich stu lat liczba przypadków alergii wzrosła aż o kilkadziesiąt razy. Współcześnie z uciążliwymi objawami zmagają się tak dorośli, jak i dzieci. Uczulenie może wywoływać niemal wszystko. W czołówce najpowszedniejszych alergenów wymienia się: pyłki drzew, traw i kwiatów, sierść zwierząt, kurz, roztocza, zarodniki pleśni, grzyby. Nieco rzadziej przyczyną są produkty spożywcze, kosmetyki i środki czystości. Każdy, kto boryka się z alergią niemal na każdym kroku na własnej skórze doświadcza, jak wiele rozmaitych czynników może prowadzić do reakcji. Ogromne zagrożenie stanowi chociażby nasze łóżko. Szczególnie Ci, którym doskwierają kurz, roztocza i inne drobnoustroje, muszą zaopatrzyć się w specjalne kołdry, poduchy i pościel dla alergików.
Pościel hipoalergiczna
W dzisiejszych czasach znalezienie pościeli hipoalergicznej właściwie nie stanowi żadnego problemu. Producenci prześcigają się w kolejnych modelach poszew, które to, przynajmniej ich zdaniem są coraz bardziej nowoczesne, wyższej jakości, lepiej chronią przed alergenami. Jednak czy rzeczywiście specjalna pościel dla alergików jest taka dobra? Czy warta swojej ceny? Co odróżnia ją od „zwykłych” poszew? Otóż okazuje się, że w głównej mierze są to produkty wyprodukowane z materiałów syntetycznych typu poliester. W tym przypadku tkaniny te wyróżniają się także ciasnym splotem, który zapobiega przedostawaniu się między włókna drobnoustrojów.
Jaka pościel dla alergika na roztocza?
Przyjęło się sądzić, że najlepszą pościelą dla alergików jest pościel syntetyczna. Czy rzeczywiście? Niekoniecznie. Podstawowym warunkiem antyalergiczność jest bowiem częste pranie w wysokich temperaturach, które zabiją roztocza, pleśń i grzyby. Oznacza to, że poszwy powinny dobrze znosić pranie w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza, wyróżniać się wysoką jakością i trwałością. Chodzi o to, by nie były uszkodzone/zniszczone już po kilku praniach. Oczywiście, dobrze, aby były to poszwy o ciasnym splocie. Warto również pamiętać, że rozwojowi bakterii zapobiega krochmalenie. Wobec tego, jaka pościel dla alergika na roztocza i inne alergeny będzie tą odpowiednią? Wszystkie wymienione kryteria spełnia naturalna, w stu procentach bawełniana pościel, również z satyny bawełnianej, perkalu oraz bawełnianego dżerseju o gęstym, grubym splocie.