Sypialnia, w której absolutnie najważniejszym meblem jest łóżko to azyl każdego z nas. Stąd pokój powinien być dla nas tak komfortowy, jak to tylko możliwe. Liczą się przy tym zarówno kwestie czysto praktyczne, ergonomia, jak i walory estetyczne. W naszym poradniku poświęciliśmy już sporo miejsca tematowi pościeli, które w dużej mierze decydują zarówno o jakości snu, jak i stanowią istotny element stylistyczny. Skoro wiemy już jakie rozmiary pościeli mamy do wyboru, jakie tkaniny są najlepsze, jak prać i pielęgnować bieliznę pościelową oraz jak ścielić łóżko, zastanówmy się jak dobrać materac. Okazuje się, że wielu osobom wybór materaca przysparza niemałych kłopotów. Jak spośród tysięcy modeli oferowanych przez różnych producentów wytypować ten najlepszy dla siebie? Jak wybrać odpowiedni materac, który na długie lata zapewni nam maksymalną wygodę i upragniony wypoczynek?

Wybór materaca

Wybór materaca to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć na etapie meblowania mieszkania. W łóżku spędzamy średnio 1/3 swojego życia, to w nim odpoczywamy, relaksujemy się, śpimy. Chcąc nie chcąc, to, w jaki materac wyposażymy swoją sypialnię, latami będzie przekładać się na nasze samopoczucie i zdrowie. Wobec tego, jak dobrać materac? Z całą pewnością cena powinna być w tym przypadku kwestię drugorzędną – na materacu nie ma sensu oszczędzać. Podstawowe aspekty to oczywiście szerokość i długość materaca, grubość oraz materiał, jakim został obszyty – najlepiej, gdy posiada on ściągany pokrowiec, który w każdej chwili można wyprać. Wszystkie wymienione czynniki są oczywiście dość istotne, kluczowa jednak wydaje się być twardość materaca i to ona powoduje największą konsternację. A zatem jak wybrać odpowiedni materac pod względem twardości?

Jak wybrać odpowiedni materac?

Wybór materaca zwykle sprowadza się do wyboru właściwej dla nas twardości. Jak dobrać materac, aby nie okazał się ani za miękki, ani za twardy? Decyzję powinniśmy uzależnić od budowy ciała i wagi. Przyjmuje się, że dla osób ważących poniżej 80 kg odpowiednie są materace o twardości H2, natomiast dla tych, których waga przekracza 80 kg – twardość H3. Poza tym, dość istotna jest pozycja, w jakiej zwykle śpimy – jeśli na wznak lub na brzuchu lepszą opcją będzie materac raczej twardy, jeśli na boku – miękki. W końcu podczas wyboru materaca należy kierować się po prostu indywidualnymi preferencjami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]