W naszych mieszkaniach, a czasem nawet domach, często po macoszemu traktujemy sypialnię. Zdarza się, że jest to po prostu pomieszczenie, w którym śpimy i poza łóżkiem, nie przywiązujemy wagi do tego co się w nim znajduje. Często tworzymy w sypialni swoistą graciarnię, czy garderobę, którą w dzień zamykamy, by nie przeszkadzała. A przecież sypialnia powinna być miejscem odpoczynku, a nie przechowalnią.

Sypialnia miejscem relaksu

Relaksujemy się w miejscach, które nie dostarczają mózgowi zbyt wielu bodźców. Sypialnia powinna być więc cicha, stonowana, wypełniona łagodnym, rozmytym światłem. Wszystko, co przechowujemy w sypialni powinno być ukryte przed oczami, choćby za drzwiami szafy. Jeśli chcemy wypocząć, musimy o to zadbać.

Zadbaj o miejsce do spania

Po pierwsze, miejsce do spania to nie tylko materac. Kiedy urządzamy sypialnię, zadbajmy o właściwe łóżko – wyższe jeśli cierpimy na bóle kręgosłupa lub mamy problemy ze wstawaniem. Na to materac, koniecznie w pokrowcu, który łatwo będzie zdjąć i uprać. Na to mata do spania. Nie tylko z powodów higienicznych, ale także dlatego, by przyjemniej nam się spało. Ma ono bowiem zastosowanie zarówno jeśli chodzi o miękkość posłania (ale nie materaca), jak i właściwości izolacyjne – zimą będzie nam cieplej, a latem chłodniej. Na to dobrej jakości pościel – to bardzo ważne, bo jeśli chcemy odpocząć, to dajmy sobie odrobinę luksusu. Nie na darmo mówi się, że jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

Sprawdź koniecznie w naszym sklepie:

Otoczenie w sypialni

Wszystko, co widzimy z łóżka, ma sprzyjać nastrojowi odpoczynku. Nie powinno być więc w jaskrawych kolorach, ani posiadać zbyt wielu detali, które skupiałyby wzrok. Izolację przed zbyt głośnymi dźwiękami zapewnią mięsiste zasłony, które jednocześnie nie pozwolą pomieszczeniu za bardzo nagrzać się latem. Przed spaniem koniecznie wywietrzmy, a gdy się kładziemy, upewnijmy się, że nie będziemy musieli wstawać, by zamknąć lub otworzyć okno. Zaopatrzmy się także w jakieś lampki, które wprowadzą do sypialni nastrój i zrezygnujmy z górnego, głównego oświetlenia, gdy szykujemy się do snu (zostawmy je na zimowe, ciemne poranki, gdy szykujemy się do wyjścia). Do tego jakaś roślinka, która wprowadzi dobre wibracje i oczyści atmosferę, a jako funkcja dekoracyjna sprawdzi się lepiej niż sztuczne dodatki.

Jak stworzyć sypialnię, która zapewni właściwy odpoczynek?

Gadżety w sypialni

Jeśli chcemy odpocząć, lepiej obok łóżka trzymać książkę i tradycyjny budzik, a nie telefon komórkowy, który sprzyja czuwaniu, a nie odpoczynkowi. Sypialnia ma pomóc się wyciszyć, zatem jeśli puszczamy muzykę, to nieinwazyjną, najlepiej taką, która nas uspokaja. Godzinę przed snem dobrze jest nie dostarczać sobie spektakularnych bodźców audiowizualnych, więc żadnej telewizji, komputera, telefonu czy gier. Muzyka i książka załatwią sprawę sprawiając, że nasz mózg przejdzie w stan relaksu i gdy uśniemy, od razu zaczniemy korzystać ze snu, a rano bardziej odczujemy jego zbawienną moc.

Nie warto lekceważyć wartości zdrowego snu w odpowiednim wnętrzu. Wiele chorób wynikających ze stresu, przepracowania i nerwów ma swoje podłoże w braku właściwego wypoczynku. Jeśli chcemy odpoczywać, stwórzmy do tego miejsce, na które zasługujemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]