Czyste, świeże, pachnące pościele 200×220 to niewątpliwie jeden z kluczowych czynników decydujących o wysokiej jakości naszego snu. Podobnie, jak ważne jest łóżko – jego rozmiar oraz materac – dopasowany pod względem grubości oraz miękkości/twardości do naszych indywidualnych preferencji i budowy ciała, również pościele przekładają się na ogólne poczucie komfortu, a nawet mają wpływ na nasze zdrowie. Niestety, zdarza się, że w praniu lub w czasie przechowywania coś pójdzie nie tak, jak to zaplanowaliśmy. Przykładowo, na poszwach mogą pojawić się plamy z pleśni, które bywają naprawdę uciążliwe. Jak usunąć pleść z pościeli? Czy da się ją w ogóle jeszcze odratować? Czym wyczyścić pleśń z materiału? Doradzamy jak sprać pleśń!

Plamy z pleśni

Plamy z pleśni niestety pojawiają się w wyniku wielu, zwykle nieprzewidzianych zdarzeń losowych. W przypadku tekstyliów, w tym bielizny pościelowej mamy z nimi do czynienia np. wówczas, gdy z jakichś powodów w szafie, w której je przechowujemy panuje wilgoć lub w sytuacji zalania. Wówczas to zastanawiamy się jak usunąć pleśń z pościeli, poszukujemy silnych, skutecznych środków odplamiających. Jednak, czy na pewno jest to dobra metoda? Czym wyczyścić pleśń z materiału, aby nie było po niej śladu, a jednocześnie, żeby jej nie uszkodzić? Jak usunąć pleśń z pościeli? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na to, jak sprać pleśń!

Czym wyczyścić pleśń z materiału?

Plamy z pleśni na różnego rodzaju tekstyliach bardzo często sprawiają, że daną rzecz mamy ochotę po prostu wyrzucić do kosza, ponieważ wydaje nam się, że nie ma już dla niej żadnego ratunku. Nic bardziej mylnego! Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych i prostych sposobów na plamy z pleśni nawet te silne i duże. Jak usunąć pleść z pościeli, by nie pozostał po niej najmniejszy ślad? Czym wyczyścić pleśń z materiału? Przede wszystkim niezbędna jest mała szczoteczka, np. do czyszczenia rąk i paznokci lub stara szczoteczka do zębów. W pierwszej kolejności musimy bowiem wyczyścić tkaninę z pleśni. Dzięki temu unikniemy pozostałości po pleśni w postaci żółtych plam. Kolejno do wyboru mamy kilka możliwości. Pierwszą z nich jest moczenie plam z pleśni w maślance przez około 12 godzin, po tym czasie – wysuszenie i przetarcie mieszanką soli i amoniaku. Dobrym sposobem w przypadku niewielkich plam z pleśni okazuje się być również woda utleniona. Tkaninę wystarczy zwilżyć 3% wodą utlenioną. Poza tym, bardzo skuteczny do czyszczenia plam z pleśni na pościelach (200×220, 160×200 czy 140×200) jest roztwór wody z octem. W każdym przypadku dla najlepszych efektów tekstylia należy na końcu wyprać w pralce. Jak sprać pleśń?

Jak sprać pleśń?

Jak usunąć pleśń z pościeli? Po pierwsze, musimy wiedzieć czym wyczyścić pleśń z materiału, po drugie – jak sprać pleśń, a przynajmniej to, co pozostało po plamach z pleśni? Otóż, warto mieć na uwadze, że wysokie temperatury niwelują plamy z pleśni, w związku czym, najlepiej zapleśniałe tkaniny prać w jak najwyższej, dozwolonej przez producenta temperaturze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]