Na komfort naszego snu wpływa co najmniej kilka czynników. Z jednej strony decydujące bywa nasze ogólne samopoczucie – to, czy jesteśmy zrelaksowani, czy też zestresowani/zdenerwowani oraz stan zdrowia. Z drugiej strony, równie istotne są takie kwestie, jak: atmosfera panująca w sypialni, łóżko i materac, poduszka, kołdra i pościel. Bywa, że jeśli któryś z wymienionych aspektów nam nie odpowiada, nie jest zgodny z naszymi indywidualnymi preferencjami, po prostu źle się nam śpi, przez co rano budzimy się niewypoczęci. Jeśli chodzi o pościel, z pewnością liczy się jej rozmiar (zwykle lepiej śpi się nam pod tymi dużymi, co najmniej pościelami 140×200), tkanina – jej grubość, faktura, walory estetyczne oraz to, czy jest przyjemna w dotyku, świeżo wyprana i wyprasowana. A właśnie… jak to jest z tym prasowaniem pościeli? Czy prasowanie pościeli jest konieczne? Jak prasować pościel?

Czy prasowanie pościeli jest konieczne?

Przyznajmy sobie szczerze, prasowanie pościeli to jedna z tych prac domowych, przed którymi w większości się bronimy, zawsze odkładamy na później. Niejednokrotnie nawet zastanawiamy się, czy prasowanie pościeli rzeczywiście jest konieczne, czy przypadkiem nie można po prostu go pominąć. Oczywiście decyzja należy do nas. Warto jednakże pamiętać, że pościel to idealne miejsce do rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów – bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy. W związku z tym, zaleca się najlepiej co tydzień, a przynajmniej co dwa tygodnie wymieniać poszwy na świeże, a co za tym idzie prać pościel, najlepiej w najwyższej dozwolonej przez producenta temperaturze (zwykle w 60 stopniach Celsjusza). Prasowanie pościeli już po jej wypraniu i wysuszeniu nie tylko umożliwia rozprostowanie wszelkich zagnieceń i zachowanie właściwego kształtu, dzięki czemu tekstylia są przyjemniejsze w dotyku, ale też dodatkowo usuwa wszelkie mikroorganizmy wywołujące reakcje alergiczne i uczuleniowe. Na tym jednak nie koniec – wyprasowana pościel po złożeniu zajmuje również mniej miejsca w szafie/komodzie, natomiast już na łóżku prezentuje się elegancko, daje poczucie czystości i świeżości, dzięki czemu również lepiej nam się śpi. W związku z tym, nie ulega wątpliwości, że warto się przełamać i zdecydować na prasowanie pościeli po każdym praniu. Wobec tego, jak prasować pościel?

Jak prasować pościel?

Prasowanie pościeli po praniu niewątpliwie przynosi wiele korzyści. Jednak wciąż dla wielu osób wydaje się to być żmudną czynnością. Jednak, wcale nie musi! Jak prasować pościel sprawnie i wygodnie? Na pewno istotny jest zakup porządnej, odpowiednio dużej deski do prasowania oraz wysokiej jakości, dość ciężkiego żelazka, które z pomocą wysokiej temperatury i pary wodnej bez najmniejszych problemów poradzi sobie z wszelkimi zagnieceniami. Niezbędna jest więc też woda, najlepiej destylowana. Prócz tego, liczy się to, na której stronie prasujemy pościele 140×200, 160×200 i 200×220. Przykładowo poszwy w ciemnych kolorach, a także poszwy wełniane powinno się prasować na lewej stronie. W końcu pamiętajmy, że spory wpływ na wygodę i łatwość prasowania pościeli ma sposób jej prania. Jeśli bęben pralki nie będzie maksymalnie zapełniony, materiał aż tak bardzo się nie pogniecie. Natomiast przed wywieszeniem do wyschnięcia, pościel należy porządnie strzepać. Dużym ułatwieniem jest też prasowanie pościeli lekko wilgotnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]