W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzimy od dawnych zwyczajów. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Po pierwsze – pojawiają się nowe rozwiązania, po drugie – nowoczesne technologie ułatwiają różne czynności, po trzecie – cierpimy na brak czasu. I tak też, o ile jeszcze kilkanaście lat temu, żadna gospodyni nie wyobrażała sobie, by po praniu nie wykrochmalić pościeli, dziś w niewielu domach stosuje się tę metodę. Szkoda, bo dzięki krochmaleniu poszwy bawełniane i lniane stają się sztywne, odporne na zagniecenia, na dłużej pozostają świeże. Co istotne pod względem higieny, krochmal chroni materiały przed rozwojem bakterii, wilgocią i kurzem. Dlatego, tym razem pragniemy zachęcić do powrotu do dawnej tradycji. Uczucia, jakie towarzyszy leżeniu w czystej, pachnącej, wykrochmalonej pościeli nie sposób porównać z żadnym innym. Przekonajmy się zatem na własnej skórze! A jak wykrochmalić pościel? Podpowiadamy!

Polecamy:

Jak wykrochmalić pościel? Przygotowanie krochmalu

Wszystkim tym, którzy zastanawiają się jak wykrochmalić pościel, chcielibyśmy powiedzieć, że nie jest to czynności ani trudna, ani czasochłonna. Wystarczy, że poznamy dobrą recepturę na krochmal i poświęcimy kilka minut swojego czasu. W porównaniu z efektem – pościelą sztywną, odporną na zagniecenie, utrzymującą na długo świeżość, a przede wszystkim przypominającą beztroskie czasy dzieciństwa, nakłady pracy, jakie trzeba w to włożyć wydają się czymś absolutnie błahym. Wobec tego, jak wykrochmalić pościel, a w zasadzie jak zrobić krochmal? Otóż jedyne czego potrzebujemy to zimna i przegotowana woda oraz skrobia ziemniaczana. Co ciekawe, najlepszym przepisem na krochmal jest przepis na domowy kisiel. Co to oznacza? Otóż 2-3 łyżki mąki (w zależności od ilości pościeli) mieszamy w szklance z zimną wodą do połączenia. W tym czasie w garnku gotujemy ok. litr wody. Kiedy woda zagotuje się, dolewamy do niej miksturę, cały czas mieszając. Krochmal gotowy!

Jak wykrochmalić pościel bawełnianą/lnianą?

Znamy już przepis na krochmal, więc najwyższa pora sprawdzić jak wykrochmalić pościel. W tym miejscu warto zaznaczyć, że krochmalimy jedynie pościele bawełniane i lniane. Poszwy z kory, satyny, tworzyw sztucznych natomiast nie nadają się do krochmalenia. Wracając jednak do tematu głównego, krochmalić można na dwa sposoby: po pierwsze pościel możemy wypłukać z krochmalem ręcznie w misce, a następnie odwirować ją w pralce, lub też dodać krochmal bezpośrednio do pralki na czas płukania. Prawda, że proste? A skoro wiemy już, jak wykrochmalić pościel, do dzieła!

[Głosów:1    Średnia:5/5]