Nawet najwyższej jakości pościel należy regularnie prać i prasować, aby zawsze była świeża. Niestety, choć często nie widać tego gołym okiem, ani nie czuć, pościel brudzi się częściej, niż moglibyśmy przypuszczać. Z każdą nocą w pościeli gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia – kurz, bakterie, zrogowaciały naskórek, pot itp. W związku z tym, nie zmieniając przez dłuższy czas poszew, narażamy swoje zdrowie, a także samopoczucie. Najlepiej więc wymieniać pościel co około tydzień. Przyznajmy sobie jednak szczerze – mało kto rzeczywiście się do tego stosuje. Tym bardziej, przy okazji prania warto krochmalić bieliznę pościelową. Co daje krochmalenie pościeli i jak zrobić krochmal do pościeli? Jakich składników potrzebujemy, aby przygotować domowy krochmal? Przypis oraz kilka przydatnych porad odnośnie tego, jak ugotować krochmal prezentujemy poniżej.

Krochmalenie pościeli

Zanim wyjaśnimy jak zrobić krochmal do pościeli, warto ustalić dlaczego w ogóle warto krochmalić pościel. Co daje krochmalenie pościeli? Otóż, krochmalenie pościeli pozwala przedłużyć jej świeżość. Niewidoczna warstwa krochmalu zabezpiecza materiał przed wnikaniem pomiędzy jego włókna kurzu, roztoczy, bakterii, a także wilgoci. W związku z tym, poszwy na dłużej zachowują świeży zapach i są bardzo przyjemne w dotyku – poddana krochmaleniu pościel jest delikatnie sztywna i gładka, dzięki czemu nie gniecie się i jest dłużej czysta. Wobec tego, naprawdę warto, o ile posiadamy bawełniane pościele 140×200, 160×200 lub 200×220 krochmalić je po każdym praniu. Jednak, jak zrobić krochmal do pościeli? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania krochmalu? Przepis na ten specyfik na szczęście jest bardzo prosty. Wyjaśniamy jak ugotować krochmal!

Krochmal – przepis

Skoro wiemy już, jak istotne jest krochmalenie pościeli, najwyższa pora ustalić najlepszy przepis. Jak zrobić krochmal do pościeli? Bez obaw, to nic trudnego! W zasadzie, do przygotowania krochmalu potrzebne są tylko dwa składniki, które wszyscy zawsze mamy w domu, a mianowicie woda oraz skrobia ziemniaczana. Co prawda, niektórzy przygotowują płyn do krochmalenia pościeli z cukru bądź ryżu, jednak ten na bazie mąki ziemniaczanej jest najpopularniejszy, sprawdzony i skuteczny. A jak ugotować krochmal?

Jak ugotować krochmal?

Mamy już składniki potrzebne do przygotowania płynu do krochmalenia pościeli. Co dalej? Jak zrobić krochmal do pościeli? Po pierwsze, w garnku należy zagotować wodę. W szklance trzeba natomiast rozrobić skrobię ziemniaczaną z zimną wodą. Gdy woda w garnku zagotuje się, roztwór ze szklanki wystarczy przelać, cały czas mieszając. Warto przy tym pamiętać o proporcjach –i na litr wody przypada łyżka skrobi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]