Współcześni producenci tekstyliów do sypialni oferują różne rodzaje pościeli. Tym, co odróżnia poszczególne jest po pierwsze rozmiar (m.in. pościele 140×200, 160×200, 200×220), po drugie kolor i wzór, po trzecie tkanina, z jakiej zostały uszyte poszwy. Jeśli chodzi o materiały, do wyboru mamy włókna naturalne, syntetyczne oraz mieszankę obu. Za najwyższej jakości pościele uznaje się te, stuprocentowo naturalne, a więc z jedwabiu, lnu, wełny, bawełny. W zależności od struktury oraz gęstości splotu rozróżniamy przy tym różne tkaniny bawełniane, m.in. korę, satynę czy też bawełnę perkal. O ile zdecydowana większość ludzi potrafi rozpoznać pościele z kory o charakterystycznych wklęsłościach i wypukłościach oraz gładkie, niemalże śliskie poszwy satynowe, o tyle, mało kto wie co to jest perkal, a co za tym idzie, nie potrafi zdecydować czy warto inwestować w pościel z perkalu. Zatem, jakie właściwości posiada perkal? Co to za materiał?

Bawełna perkal

Co to jest perkal? Otóż jest to rodzaj tkaniny pościelowej oryginalnie produkowanej z bawełny, choć w dzisiejszych czasach spotyka się również pościel z perkalu tkanego pół na pół z bawełny i poliestru. Oczywiście czysta bawełna perkal to produkt wyższej jakości, bardziej miękki i przyjemniejszy w dotyku, niż ten, z dodatkiem włókien syntetycznych. Bawełna perkal to tkanina o tradycyjnym, płóciennym splocie, co oznacza, że włókna są tkane ciasno w taki sposób, aby osnowa (nić pionowa) i wątek (nić pozioma) układały się jedna na drugiej. Jeśli chodzi o gęstość splotu bawełny perkal minimum to 200 splotów na cal kwadratowy (zwykle więcej). Jakie w związku z tym właściwości wykazuje perkal? Co to za materiał?

Perkal – co to za materiał?

Co prawda wiemy już, że ze ścisłego splotu bawełny, co najmniej 200 splotów na cal kwadratowy powstaje perkal. Co to za materiał pod względem właściwości? Jakie są cechy szczególne bawełny perkal? Otóż, pościel z perkalu, zresztą tak samo inne tekstylia uszyte z tej tkaniny przede wszystkim jest gładka (gładsza od tradycyjnej bawełny, lecz nie aż tak bardzo jak satyna), miękka, przyjemna w dotyku, lekko sztywna, o średniej ciężkości. Wygląda naturalnie, elegancko i nie błyszczy się. Co istotne, bawełna perkal wyróżnia się dużą trwałością oraz jest łatwa w czyszczeniu. Wobec tego, czy pościel z perkalu to dobry wybór?

Pościel z perkalu

Co to jest perkal, jakie są właściwości perkalu, co to za materiał – to już wiemy. Podsumowując, czy warto kupić pościel z perkalu? Jak najbardziej! Jeśli jesteśmy wielbicielami naturalnych, miękkich w dotyku tkanin, natomiast super gładka, lśniąca satyna nie do końca nam odpowiada, a jednocześnie zależy nam na czymś trwalszym, wyższej jakości i przyjemniejszym w dotyku niż klasyczna pościel bawełniana, bawełna perkal to coś, co niewątpliwie przypadnie nam do gustu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]