W dzisiejszych czasach producenci kołder oferują kilka różnych ich rodzajów. Przede wszystkim różnią się one materiałem wypełnienia. I tak też do wyboru mamy kołdry naturalne, w tym kołdry z puchu, pierza, mieszanki puchu i pierza, z wełny, jedwabiu oraz kołdry syntetyczne – silikonowe i poliestrowe. Za najwyższej jakości produkt uznaje się kołdrę z puchu, co oczywiście idzie w parze z najwyższą ceną. Jeśli już zdecydujemy się na jej zakup, warto abyśmy należycie o nią zadbali, by z powodzeniem służyła nam długie, długie lata. Warto zwłaszcza zastanowić się nad praniem kołdry puchowej. W końcu w czasie wieloletniego użytkowania nie obędzie się bez czyszczenia kołdry puchowej. Wobec tego, jak prać kołdrę puchową?

Kołdra z puchu

Zanim omówimy sobie kwestię prania kołdry puchowej i szerzej – jej pielęgnacji w ogóle, warto wyjaśnić sobie czym tak właściwie jest kołdra z puchu i co odróżnia ją od kołdry z pierza. Otóż, kołdra z puchu to kołdra wypełniona puchem pochodzącym z gęsi lub kaczki. Jest to najdelikatniejszy, najwyższej jakości surowiec wykorzystywany do produkcji kołder. Kołdry z puchu wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne, a jednocześnie są dość lekkie. Ogromną ich zaletą jest to, że świetnie nadają się do użytkowania niezależnie od pory roku, ponieważ puch bardzo dobrze absorbuje wilgoć i dostosowuje się do temperatury ciała. Co ciekawe, współcześni producenci oferują również specjalne kołdry z puchu o unikatowej strukturze materiału nieprzyciągającej kurzu i drobnoustrojów – w sam raz dla alergików. Oczywiście nie zmienia to faktu, że o kołdrę należy właściwie dbać, głównie poprzez regularne pranie i czyszczenie kołdry puchowej. Zatem, jak prać kołdrę puchową?

Jak prać kołdrę puchową?

Wiele osób, które stoją przed wyborem kołdry i rozważają zakup kołdry z puchu zastanawia się, jak prać kołdrę puchową. Biorąc pod uwagę, że puch to niezwykle delikatny surowiec, absolutnie odradza się w tym przypadku silne detergenty, które mogłyby uszkodzić materiał i przesądzić o utracie puszystości. W związku z tym, owszem, pranie kołdry puchowej jak najbardziej jest dozwolone, nawet w pralce, jednak z dodatkiem bardzo delikatnych środków piorących i na niskiej temperaturze. Niestety, tu pojawia się inny problem, a mianowicie wielkość kołdry w stosunku do niewielkich pralek domowych. Dlatego najlepszą opcją wydaje się skorzystanie z profesjonalnej pralni, która posiada w swojej ofercie usługę prania kołder z puchu. Taką kołdrę wystarczy prać co 2-3 lata, a w przypadku alergików nieco częściej. Na tym jednak nie koniec. Warto jeszcze zadbać o czyszczenie kołdry puchowej „na sucho”.

Czyszczenie kołdry puchowej poprzez wietrzenie

Pranie kołdry puchowej średnio co 2-3 lata, a jeśli jesteśmy alergikami częściej jak najbardziej jest polecane. Niemniej, jeśli chcemy, by nasza kołdra z puchu zawsze była czysta, świeża, a nasz sen pod nią zdrowy, powinniśmy zadbać również o regularne czyszczenie kołdry puchowej. Na szczęście jest to banalnie proste. Kołdrę z puchu wystarczy bowiem kilka razy do roku porządnie wytrzepać i wywietrzyć, najlepiej na delikatnym mrozie (absolutnie nie na słońcu). W ten oto sposób pozbędziemy się nagromadzonych w puchu roztoczy, bakterii i wirusów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]