Współcześnie producenci tekstyliów do sypialni oferują wiele różnych rodzajów pościeli i kołder, dzięki czemu możemy przebierać w wymiarach, materiałach, wzorach, kolorach. Poszczególne modele różnią się też pod względem jakości i właściwości. Stąd przed dokonaniem zakupu należy dobrze się zastanowić jak wybrać kołdrę, a więc jakie czynniki uwzględnić, na co zwrócić szczególną uwagę, jakie kryteria przyjąć, krótko mówiąc – jakie parametry są najistotniejsze. Tylko wówczas będziemy w pełni zadowoleni z nowego nabytku, a kołdra z powodzeniem będzie nam służyła długie lata. Wobec tego, warto odpowiedzieć sobie na trzy następujące pytania: jaki rozmiar kołdry będzie dla nas optymalny, jakie wypełnienie kołdry wybrać, a także jaka tkanina na kołdrę (jej poszycie) jest najlepsza.

Jaki rozmiar kołdry będzie optymalny?

Jak wybrać kołdrę? Po pierwsze, trzeba zastanowić się nad jej wymiarem. Na rynku dostępne są następujące kołdry i pościele: 200×220, 180×200, 160×200, 140×200 i 120×200. Te największe (kołdry i pościele 200×220 i 180×200) to dobry wybór w przypadku dużych łóżek i materacy: 200×200, 180×200 i 160×200, średnie (160×200 i 140×200) są w sam raz na nieco mniejsze łóżka dwuosobowe, czyli łóżka 140×200. Natomiast najmniejsze kołdry (120×200) to idealna propozycja na łóżka pojedyncze: 120×200, 100×200 i 90×200. Oczywiście musimy przy tym uwzględnić czy śpimy w pojedynkę czy w dwójkę, a jeśli w dwójkę – czy kołdra ma być wspólna czy preferujemy dwie mniejsze. Prócz tego, warto się zastanowić czy podczas snu lubimy szczelnie owijać się kołdrą, czy raczej jest nam ciepło i się odkrywamy. Natomiast jakie wypełnienie kołdry wybrać i jaka jest najlepsza tkanina na kołdrę?

Jakie wypełnienie kołdry wybrać?

Kolejną rzeczą, którą powinien przemyśleć każdy, kto zastanawia się jak wybrać kołdrę jest to, jakie wypełnienie kołdry wybrać. Współcześni producenci oferują wypełnienia naturalne, czyli kołdry puchowe, z pierza i łączone (z puchu i pierza) oraz syntetyczne: poliestrowe i silikonowe. Ogólnie za wysokiej jakości, luksusowe produkty uznaje się kołdry naturalne, zwłaszcza te, z gęsiego lub kaczego puchu. Niemniej, kołdry a wypełnieniem syntetycznym (najlepiej silikonowym) to świetna alternatywa dla alergików, a także wszystkich, którzy lubią jak najlżejsze nakrycie.

Jaka tkanina na kołdrę (jej poszycie) jest najlepsza?

Jaki rozmiar kołdry jest optymalny i jakie wypełnienie wybrać – to już wiemy. Równie istotna może się okazać natomiast tkanina na kołdrę, czyli tkanina, z jakiej zostało wykonane tzw. poszycie. Może one być bawełniane, bawełniano-poliestrowe lub też wyłącznie poliestrowe. Zdecydowanie najbardziej przyjazną dla skóry, a co za tym idzie sprzyjającą komfortowi podczas snu i odpoczynku jest bawełniana tkanina na kołdrę, choć trzeba przyznać, że tkaniny poliestrowe są niezwykle wytrzymałe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]